نسخه آزمایشیآغازعملیات اجرایی کارخانه پتروشیمی سنقرو کلیایی


آیین آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی سنقر باحضور معاون وزیرنفت ومدیرعامل شرکت ملی صنایع پترشیمی، معاون اموراقتصادی استانداری کرمانشاه، فرماندارشهرستان سنقروکلیایی، نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس و سایر مسئولین استان وشهرستان در سنقروکلیایی برگزارشد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی خلیج فارس در این مراسم گفت: در سال رونق تولید وظیفه خود می دانیم در جاهایی که امکان ایجاد تاسیسات و واحدهای پتروشیمی هست باتوجه به وضعیت اقتصادی سرمایه گذاری کنیم.

ربیعی افزود: هرکسی مایل باشد در پروژه‌های پتروشیمی شرکت خلیج فارس مشارکت کند استقبال می‌کنیم و درخواست می‌کنیم با ایجاد واحدهای کوچک به ایجاد اشتغال و رونق تولید کمک کنند.
وی با بیان اینکه پروژه‌های پتروشیمی به چند بخش پروژه‌های بالادستی، میان دستی و پایین دستی تقسیم می‌شوند، گفت: پروژه سنقر و کلیایی جز پروژه‌های پایین دستی است که از مزایای آن پروژه‌ها سرمایه گذاری کم و استفاده کمتر از آب است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی خلیج فارس بیان داشت: پروژه سنقر و کلیایی منطبق با شرایط این شهرستان طراحی و اجرا می‌شود و درخواست می‌کنیم بخش خصوصی هم مشارکت کند و نسبت به ایجاد واحدهای پایین دستی این مجتمع سرمایه گذاری نمایند.
ربیعی گفت: شرکت پتروشیمی خلیج فارس با سرمایه گذاری در شهرستان سنقر و کلیایی به بخش خصوصی این اطمینان را می‌دهد که سرمایه گذاری توجیه دارد و یک منبع خوراک خوب در کنار آنها خواهد بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه نیز کلنگ زنی پروژه هایی مانند پتروشیمی سنقر و کلیایی در شرایط فعلی را حرکتی امیدبخش دانست و گفت: در شرایطی شاهد سرمایه گذاری در استان هستیم که دشمن عرصه اقتصادی را به ما تنگ کرده است.

هدایت حاتمی این سرمایه گذاری و کلنگ زنی را خط بطلانی به تلاش‌های دشمن در تحریم ملت ایران و فشاراقتصادی بر کشور دانست.

وی در ادامه به دستور وزیر نفت برای ایجاد واحدهای پایین دستی پتروشیمی در استان کرمانشاه در همایش سرمایه گذاری سال گذشته تهران اشاره کرد و گفت: ایجاد پتروشیمی در شهرستان سنقر و کلیایی زمینه را برای سرمایه گذاری‌های بعدی در این شهرستان فراهم کرده است.

حاتمی با بیان اینکه چهار شهرستان هرسین، کنگاور، سنقر و کلیایی و ثلاث باباجانی نیاز به توجه بیشتری دارند، تاکید کرد که باید اتفاق‌های ویژه ای نظیر پروژه ایجاد شرکت پتروشیمی در این شهرستان‌ها اتفاق بیافتد.

او به ظرفیت‌های شهرستان سنقر و کلیایی در بخش‌های مختلف اشاره کرد و افزود: برای شکل گیری صنایع مرتبط با صنعت پتروشیمی در این شهرستان تلاش می‌کنیم.

حاتمی سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی در شرکت پتروشیمی سنقر را موتور محرکه‌ای برای سرمایه گذاری در این شهرستان دانست و افزود: این سرمایه گذاری منشأ حرکت‌های دیگر سرمایه گذاری و شکل گیری حلقه‌های جدید تولید در این شهرستان خواهد بود.

فرماندار سنقر و کلیایی هم فرش دستباف و دانه های روغنی آفتابگردان را ۲ برند معروف این شهرستان دانست و تاکید کرد این برندها برای معرفی، نیاز به حمایت جدی دارند.

محمد ناصر معصومی زاده ، یکی از دغدغه‌های نظام و مسئولان را ایجاد اشتغال و رفع بیکاری دانست و افزود: این دغدغه در استان کرمانشاه که افراد جویای کار بیشتری دارد، بالا است.

او یادآوری کرد که شهرستان سنقر و کلیایی ظرفیت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف از جمله در فرش و دانه‌های روغنی دارد که با حمایت جدی از این ظرفیت‌ها و برندها می‌توان اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کرد.

او با اشاره به نرخ بیکاری ۱۸.۷ درصدی استان کرمانشاه و رتبه اول این استان در کشور، گفت: با تلاش مجموعه مدیریتی استان و شخص استاندار محترم نرخ بیکاری از ۲۱.۲ سال ۹۶ به ۱۸.۷ سال ۹۷ کاهش یافت که این کاهش نرخ بیکاری نشان از تلاش مسئولان استان برای رفع بیکاری دارد.

فرماندار سنقر و کلیایی در ادامه سخنان خود کلنگ زنی پتروشیمی این شهرستان را حرکتی امیدوارانه برای مردم دانست و گفت: نیاز به اجرای چنین پروژه‌هایی برای توسعه استغال داریم.

معصومی زاده از استاندارمحترم کرمانشاه و مجموعه مدیران استان بخصوص نماینده مردم سنقرو کلیایی در مجلس شورای اسلامی در راه اندازی مقدمات کلنگ زنی این پروژه قدردانی کرد و افزود: مردم سنقر و کلیایی دین خود را با تقدیم 417 شهید به انقلاب ادا کرده‌اند.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: حمایت از سرمایه گذاری و تامین امنیت آن از نیازهای اولیه امروز کشور و بخصوص استان کرمانشاه است.

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا افزود: امروز بعد از سرمایه گذاری امنیت باید اقتصاد را حمایت کند و فردا اقتصاد بخصوص در مناطق مرزی امنیت آور می شود.
وی ظرفیت سرمایه گذاری در شهرستان سنقر و کلیایی را در بخش های مختلف بالا دانست و گفت دولت و شرکت های خصوصی در مسیر سرمایه گذاری در استان کرمانشاه و شهرستان سنقر قرار گیرند.
حسینی کیا ، برند فرش سنقر را جهانی دانست و گفت: این ظرفیت اکنون مغفول مانده و باید در این زمینه حمایت های بیشتری شود.
او همچنین با قدردانی از فرماندار پرتلاش شهرستان سنقرو کلیایی افزود: این شهرستان در زمینه دانه های روغنی نیز ظرفیت بالایی دارد و می توان از این ظرفیت برای ایجاد کار و اشتغال استفاده کرد.
حجت الاسلام حسینی کیا در ادامه به وجود ۲ سد و منابع آبی مناسب ور این شهرستان سنقر و کلیایی نیز به عنوان ظرفیت دیگر این شهرستان نام برد و افزود: ظرفیت ایجاد واحدهای مختلف پتروشیمی باتوجه به وجود خط گاز وجود دارد.
او با قدردانی از هلدینگ خلیج فارس برای ایجاد واحد پتروشیمی تاکید کرد که آمادگی حضور سایر سرمایه گذاران دولتی و خصوصی در این شهرستان هستیم.
وی به تقدیم بیش از400 شهید شهرستان سنقر و کلیایی به انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: این مردم دین خود را به انقلاب ادا کردند و اکنون نوبت مسئولین است که برای توسعه شهرستان تلاش نمایند.
در ادامه عملیات اجرایی پنجمین پتروشیمی کرمانشاه امروز با حضور معاون وزیر نفت و مسؤولان استان کرمانشاه در شهرک صنعتی سنقر و کلیایی آغاز شد.

مالکیت این پروژه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است که در زمینی به مساحت پنج هکتار و سرمایه گذاری در حدود ۴۰ میلیون دلار است.
برای اجرای این پروژه ۱۲ تا ۱۴ ماه زمان در نظر گرفته‌اند و ظرفیت تولید آن سالانه ۴۸ هزار تن است.
قرار است در این شرکت محصولاتی شامل کامپانداتیلین، کامپاندوپروپلین و مستربچ تولید شود
موارد مصرف این محصولات در صنعت‌های ساختمان، برق، خودروسازی، صنایع بسته بندی، کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی است.
خوراک این شرکت نیز پلی اتیلیت، پلی پروپلین، مستربچ و افزودنی‌ها است.اوقات شرعی
آب و هوا